LED-es UV-C berendezés, telefon, kulcsok, billentyűzet fertőtlenítésére
Tisztelt Korondán Úr, olvasgattam a honlapon a kérdéseket és válaszokat. Ezek alapján az alábbi eszközök hogyan használhatóak biztonsággal, ha ember nem lehet a közelben, mert akár súlyos károsodást is szenvedhet az ember ezen lámpák használata során? Illetve mivel ezek kézi eszközök, nyilván fogni is kell őket... A két típus, aminek a nevét alább írom, alkalmas teljesítményét tekintve bármire? - 59S X1-BAT hordozható akkus UV sterilizáló és fertőtlenítő készülék, UV-C - XUV-103 kézi UV fertőtlenítő Válaszát előre is köszönöm szépen!

Köszönöm érdeklődését.
Nem ismerem pontosan ezeket a készülékeket, most a neten néztem meg az ismertetőt róluk. Az egyik mindenképpen LED fényforrásokat tartalmaz, a másikban nem vagyok biztos. A LED UV-C fényforrás ugyan már egy létező termék, de intenzitása annyira alacsony, hogy hatékony csírátlanítás csak nagyon kis távolságról, nagyon hosszú időtartam után várható. („Szégyenlősen” ezen lámpák intenzitásáról minden termékismertetőben hallgatnak)
A másik készülékben talán nem LED van, mert ott 254nm-es sugárzást írnak, és úgy tudom, hogy a LED-el inkátt a 260nm feletti sugárzást lehet előállítani.
Mindenesetre, ha ez valódi germicid lámpa (kis fénycső), akkor is annyira kicsi az intenzitása, hogy szintén nagyon közelről, sokáig kell végezni a besugárzást. (Bár nem annyira sokáig, mint LED-el)
Tartós besugárzás emberre mindenképpen veszélyes ezen a hullámhosszon. Ha nem veszélyes, akkor pedig nem hatékony.
Tehát ha rövid ideig kézben tartjuk ezeket (és nem nézünk bele), akkor valószínűleg nem éri komoly sugárzás a kéz bőrét. Ha viszont a kezet nem éri erős sugárzás, akkor az azt jelenti, hogy a kezelendő tárgynak még közelebb kell lennie a lámpához, mint a kéznek. Tehát nagyjából annak felületén.
Konkrét adatok hiányában én sem tudok konkrétabbat írni. Én mindenesetre semmiféle csírátlanítást nem bíznék egy ilyen készülékre.